Relacja z Nocy Muzeów w Muzeum Armii Krajowej

Nasz pokaz przed Muzeum AK | fot. Kamil Jasnos
Nasz pokaz przed Muzeum AK | fot. Kamil Jasnos

W nocy z piątku 15.05 na sobotę silna reprezentacja Małopolskiej Obrony Terytorialnej brała udział w Nocy Muzeów na zaproszenie Dyrektora Muzeum Armii Krajowej im. Fieldorfa “Nila”. Na placu przed muzeum zaprezentowaliśmy pokaz pn. „Działania przeciwdywersyjne obrony terytorialnej” a w środku prowadziliśmy stoisko promujące naszą działalność, na którym można było min. przymierzyć i zobaczyć używane przez nas uzbrojenie i wyposażenie. Byliśmy również dobrze zaopatrzeni w materiały promocyjne – baner reklamowy, wpinki i kalendarze akcji Odbudujmy AK!, raporty z działalności Stowarzyszenia, ulotki o Stowarzyszeniu oraz o naszym lokalnym pododdziale. Ponadto na projektorze udostępnionym przez Muzeum wyświetlaliśmy filmy z naszych szkoleń.

Frekwencja zdecydowanie dopisała. Przez większość czasu od 18. do północy przez muzeum przewijały się tłumy. Nasze stoisko na pierwszym piętrze było oblężone. Okazało się, że duża część odwiedzających, od wieku gimnazjalnego do emerytalnego, była zainteresowana tym, co robimy. Rozdaliśmy setki ulotek, które powinny zaowocować zgłoszeniami w trakcie najbliższej rekrutacji, którą prowadzimy do końca maja, i kolejnych.

Największym zainteresowaniem cieszył się oczywiście sprzęt | fot. Kamil Jasnos
Największym zainteresowaniem cieszył się oczywiście sprzęt | fot. Kamil Jasnos

Najbardziej emocjonującymi punktami Nocy Muzeów w Muzeum AK były nasze pokazy o 19. i 20. pod nazwą „Działania przeciwdywersyjne obrony terytorialnej”. W przygotowanym scenariuszu dywersanci, w których wcielili się byli oficerowie Wydziału zabezpieczenia specjalnego BOR – instruktorzy systemu szkolenia ogniowego Zenith9, wykonali atak przy użyciu samochodu (lekko opancerzonego) na wartę stanowiącą załogę ochranianego obiektu. Dywersanci wskutek niewłaściwego rozpoznania byli przekonani, że obiekt jest ochraniany wyłącznie przez dwuosobową załogę. W wyniku niespodziewanego ataku dywersantów, ranny został jeden z żołnierzy ochraniających obiekt, drugi członek patrolu otworzył ogień do napastników, którzy pod osłoną samochodu zbliżali się do obiektu. Zaalarmowana strzałami do walki włączyła się pozostała załoga obiektu – z wnętrza obiektu, jak i drugi zespół wartowniczy, działający w ukryciu. Po kilkuminutowej wymianie ognia, dywersanci zostali odparci, załoga ochranianego obiektu udzieliła pierwszej pomocy poszkodowanemu koledze oraz go ewakuowała. Wezwane siły QRF podjęły działania pościgowe za dywersantami.

Galeria: Pokaz Małopolskiej OT „Działania przeciwdywersyjne obrony terytorialnej”

Pokaz przed wejściem do muzeum obserwowała każdorazowo ponad setka gości, którzy nie byli w stanie się pomieścić na podwórzu i na chodniku przy pobliskiej drodze. Dodatkową atrakcją były łuski po „ślepakach” latające w powietrzu i komentarz na żywo prowadzony przez jednego z nas.

Po pokazie nie brakowało chętnych do pamiątkowego zdjęcia | fot. Przemek Ślusarczyk
Po pokazie nie brakowało chętnych do pamiątkowego zdjęcia | fot. Przemek Ślusarczyk

Poza oklaskami po pokazach, wielkiego zadowolenia dostarczyły nam rozmowy z gośćmi. Większa część z nich doskonale rozumiała potrzebę OT uzupełniającej wojska operacyjne i obywatelski wymiar naszej akcji – nieważne czy mieli 15, czy 60 lat. Przy tej okazji jeszcze raz upewniliśmy się, że nasza praca nie idzie na marne.

Tego wieczora rozmawialiśmy z dziesiątkami gości zainteresowanych tematem OT | fot. Przemek Ślusarczyk
Rozmawialiśmy z dziesiątkami gości zainteresowanych tematem OT | fot. Przemek Ślusarczyk

Dziękujemy firmie Rosomak Szkolenia Taktyczne za zapewnienie broni i amunicji na potrzeby pokazu.

Wkrótce film z pokazu.