WARUNKI PRZYJĘCIA DO MAŁOPOLSKIEJ OT
Jeżeli chcesz działać „z bronią w ręku” konieczne jest członkostwo w Stowarzyszeniu Terytorialni, zgromadzenie niezbędnego sprzętu oraz zaliczenie certyfikacji podstawowej. Do zaliczenia certyfikacji przygotuje prowadzony przez nas kurs podstawowy. Można również podejść do certyfikacji bez odbycia kursu (prosimy o przemyślane zgłoszenia).
Jeżeli nie chcesz szkolić się z „bronią w ręku”, a jesteś specjalistą w przydatnej dla nas dziedzinie (np. lekarz, łącznościowiec, kierowca, operator drona, etc.) – napisz do nas, warunki przyjęcia do pododdziału ustalimy indywidualnie.
PROCEDURA PRZYSTĄPIENIA DO MAŁOPOLSKIEJ OT
1) Wstąp do Stowarzyszenia Terytorialni.
2) Wyślij na adres rekrutacja.malopolska@terytorialni.pl maila o chęci odbycia kursu/przystapienia do certyfikacji zawierającego:
a. adres mailowy,
b. imię i nazwisko,
c. miasto/gmina/powiat/województwo, w którym mieszkasz.
3) Po otrzymaniu potwierdzenia wpisania na listę rekrutów:
– dostaniesz dostęp do forum
– do części, gdzie znajdują się m. in. materiały szkoleniowe dotyczące szkolenia unitarnego oraz inne przydatne informacje (np. porady w zakresie wyposażenia),
– zachęcamy do gromadzenia wyposażenia – jest to proces długotrwały i niestety kosztowny, więc im wcześniej się za to zabierzesz, tym mniej to będzie bolesne,
– zachęcamy do wystąpienia o pozwolenie na broń – materiały, jak to zrobić również znajdziesz na naszym forum po zalogowaniu; własna broń pozwoli obniżyć koszty szkolenia.
4) Po ustaleniu terminu rozpoczęcia szkolenia unitarnego, niezwłocznie Cię o tym poinformujemy.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)
Najbliższe szkolenie unitarne będzie za pół roku – czy mogę już zacząć się jakoś przygotowywać?
Tak, jest to jak najbardziej wskazane. Wstąp w nasze szeregi, zaloguj się na forum, gdzie znajdziesz materiały szkoleniowe dla przyszłych rekrutów:
1) skrypt szkolenia unitarnego do e-learningu
2) omówienie wymaganego wyposażenia.
Dobrze jest zacząć gromadzić wyposażenie, bo po pierwsze jest to rzecz kosztowna, którą lepiej rozłożyć w czasie, a po drugie należy dokładnie się zastanowić, na co konkretnie się zdecydujemy.
Można też wystąpić o pozwolenie na broń, która przyda się na dalszych etapach szkolenia. Własna broń pozwala obniżyć koszty szkolenia.
Na czym polega szkolenie unitarne i ile trwa?
Szkolenie unitarne trwa:
1) realizowane systemem weekendowym – około 4-6 miesiące
2) realizowane systemem kursowym – kilka dni.
W ramach unitarki nauczane są umiejętności niezbędne na dalszych etapach szkolenia – szkolenie ogniowe, taktyka indywidualna i sekcji lekkiej piechoty, terenoznawstwo, łączność. Szkolenie ma na celu nauczenie konkretnych umiejętności – nie polega na „przeczołganiu”, ani sprawdzeniu odporności psychofizycznej potencjalnych rekrutów.
Gdzie odbywają się szkolenia?
Aktualnie szkolenia odbywają się w Krakowie. Niektóre kursy lub ćwiczenia odbywają się w innych częściach Polski. Wkrótce, jak mamy nadzieję, przygotujemy nowych instruktorów, którzy poprowadzą szkolenie również w innych częściach województwa małopolskiego.
Kiedy będą prowadzone szkolenia w mojej miejscowości?
Wtedy, gdy w naszych szeregach pojawi się osoba, która wyrazi chęć podjęcia się takiego zadania i będzie dawała rękojmię, że mu podoła. Działamy oddolnie – zapraszamy w nasze szeregi – OT nie zbuduje się sama.
Jesteśmy zorganizowaną grupą, chcielibyśmy utworzyć pododdział.
Prosimy o zapoznanie się z warunkami utworzenia pododdziałów.
Czy obowiązują jakieś normy lub sprawdziany fizyczne?
Po dłuższym zastanowieniu zrezygnowaliśmy z tego. Czasu szkoleniowego jest na tyle mało, że lepiej go poświęcić (także jeżeli chodzi o doszkalanie własne) na kształtowanie konkretnych umiejętności, a nie tężyzny fizycznej (to nie klub sportowy), choć poprawa kondycji na pewno będzie ubocznym skutkiem szkolenia. Kondycja oczywiście jest bardzo ważna, na pewno ułatwia szkolenie. Bardzo słaba kondycja może poważnie utrudnić przyswajanie umiejętności – trudno myśleć, gdy nasze płuca walczą o przeżycie. Nawet tzw. manual na broni wymaga trochę siły, ale jest to do wypracowania w trakcie treningu.
Ile to będzie kosztowało?
Składka na pokrycie kosztów szkolenia (instruktorzy, strzelnica, środki materiałowe) to 100zł miesięczni. Do tego trzeba doliczyć koszt amunicji. Własna broń (kbk AKM) pozwala obniżyć te koszty. Jeżeli nie mamy własnej broni, koniecznie należy zakupić kbk AKM PCU (pozbawiony cech użytkowych) tzw. deko. Jest to niezbędne do ćwiczenia tzw. manaula na broni i warunkiem dopuszczenia do strzelań. Do tego trzeba doliczyć koszty wyposażenia i umundurowania, które również każdy musi zdobyć we własnym zakresie. Co roku staramy sie o dofinansowanie szkoleń z budżetów gminnnych, dzięki temu koszty mogą ulec zmniejszeniu.
Mam 40 lat, czy nie jestem za stary?
Nie. Projekt przeznaczony jest dla osób w wieku 25+. Średnia wieku obecnie w pododdziale to 29 lat. Najstarszy członek pododdziału ma 54 lata i bardzo dobrze sobie daje radę. Żołnierzem WOT z założenia jest się „przez całe życie”, tak też pomyślane jest szkolenie – systematyczne nabywanie i doskonalenie umiejętności.
Jaki sprzęt muszę zgromadzić, aby móc uczestniczyć w zajęciach?
a. mundur polowy w kamuflażu „Pantera” (wz. 93)
b. hełm z pokrowcem
c. beret OT (koniakowy)
d. kapelusz w kamuflażu „Pantera”
e. buty za kostkę typu wojskowego
f. oporządzenie umożliwiające przenoszenie co najmniej 8 magazynków i 2 granatów oraz worek zrzutowy
g. replika kbk AKM (optymalnie kbk AKM pozbawiony cech użytkowych, tzw. deko)
h. rękawiczki taktyczne
i. maska przeciwgazowa (np.: MP-5)
j. łopatka piechoty (tzw. saperka)
k. kombinezon przeciwchemiczny (np.: L-2 z rękawicami)
l. busola
Czy mogę mieć mundur w innym kamuflażu niż pantera? Maska p-gaz chyba nie będzie mi potrzebna?
Podana lista sprzętu nie podlega negocjacjom.